Co (ne)napsat do přihlášky LK II.

28. června 2014 v 11:53 | Elwin Smaragdová |  Deníčkoidní věci
Po celkem dlouhé době se znovu koukneme na to, jak (ne)vyplnit přihlášku do Literárního klubu. Protože jsem všechny body probrala velmi důkladně už dříve, dnes se pověnuju tomu poslednímu, který se jeví jako bezproblémový, ale někdy je méně více. Tedy, co o sobě rozhodně nepsat?


Koukněte, já chápu, že vás baví psát a je to rozhodně chválihodná činnost. Faktem ale je, jak říká Temnářka, že vašich prvních 1000 stran bude o ničem. Nebude excelentních a nebude dechberoucích. Pak jsou tu výjimky a čest výjimkám. A ne, není to Paoliny, prosím vás, není. Protože první díl Eragona je asi největší zvěrstvo, jaké kdy na fantasy bylo napácháno. Koneckonců čtenář může sledovat, jak se autor během psaní vyvíjí a že další díly jsou o něco lepší. Faktem je, že sama jsem Eragona nedočetla, protože první díl. Děsivý první díl. Protože prvotina. Ale to stranou.
Proto není dobré napsat "píšu knihu". Víte, já opravdu nedělám to, že s krutým úsměvem kouknu na rok narození jako první a podle toho buď článek čtu, nebo nečtu. Protože se mi to prostě nechce přepočítívat, kolik vám je. Protože matika není moje silná stránka a je mi upřímně jedno, kolik vám je. Ale není mi jedno, jestli umíte psát a jak píšete. Takže když si jako jednu z prvnách vět přečtu, že jste malýd nadšený pisálek ve svém vlastním světě a píšete knihu, tak moje obočí vyletí do výšin a já si dám tu práci (ano, po 4 letech bez matematiky je to opravdu práce, debil El, co byste chtěli) a přepočítám, kolik vám je. A když zjistím, že je vám pod 15, tak se zasměju a s despektem přečtu úryvek vaší knihy. Měla jsem přihlášku, kde slečna něco podobného napsala a první odstavec článku vypadal nějak takhle:
"Píšu knihu a tohle je první kapitola z mojí knihy. Knihu jsem začala psát před měsícem a chci ji co nejdříve dokončit, protože chci knihu vydat..." Jo? Vážně? Vážně?! No tak ale moje psychické zdraví tím trpět nebude, milá zlatá! *šílený výkřik*
Tak. Tohle mi tam nepište. Protože, upřímně, napsat knihu je děsně těžký, aby se četla, aby se prodávala a abyste ji vůbec dokončili. Ne, já vám to přeju, tohle není závistivé. Ani omylem. Sama jsem o tom snila, ale už jsem to tak nějak zakopala. Otištěná jsem byla, uvidíme, jak to bude dál, ale momentálně se chci ubírat jiným směrem. Ale vy pište, je to chválihodné. Jen buďte soudní.

Co opravdu není originální a ani to nepřidá jediný bod vašemu kreditu (ano, počítám vám body, nebudete tomu věřit), je oznámení, že máte svůj svět, kterej nikdo jinej nechápe. Jo, je vám 15 a nikdo vás nechápe, to jsme prožili všichni, patří to k tomuhle věku. Ale ve chvíli, kdy ve vašem světě pobíhají upíři, kteří by s klidem mohli dělat diskokouli, tak ne, není to váš svět. Popřípadě upíří bratři a tmavooká kráska. Ani to není váš svět. A už vůbec není vaším světem škola čas a kouzel. Sorry, ale není. Kdyby to byly vaše světy, tak se jmenujete jinak, nepíšete česky a především, co si budem nalhávat, si nepodáváte přihlášku do LK. Je to jasný? Váš svět je svět, kterej si vy sami vytvoříte. A ne svět, kterej vykrade. Nejste Paolini, kterýmu to prošlo. Nejste Paolini, aby vám ve 13 vydali knihu. A buďte rádi.

Poslední věc, která mě pálí, je douška, že když to nevyjde teď, tak to za 4 měsíce zkusíte znova. Mno. Ty 4 měsíce jsou doba, za kterou nikdo svoje psaní nezlepší (čest výjimkám). Takže pokud mi tam něco takového napíšete, může se vám stát, že na vás budu koukat jako na obtížný hmyz bez špetky soudnosti. Protože on opravdu existuje DŮVOD, proč vás nevezmu, ano, chápu, je to překvapivé a dechberoucí, ale je to tak. Ne, není to podle toho, jakou mám náladu. Mimochodem, byla doba, kdy jsem psala pod každé odmítnutí P.S. Zjistila jsem ale, že za dobrotu na žebrotu a už to nedělám. Pokud vás zajímá, proč to nevyšlo, klidně se zeptejte a já vám to vysvětlím. Ale P.S. se neosvědčilo, protože jednou se se mnou dohadovala slečna, která nebyla schopná napsat větu gramaticky správně, asi 4 měsíce, neustále si podávala znova a znova přihlášku a neustále psala, že jako nebyla přijatá a nechápe proč a že jako ona POŽADUJE, abychom ji přijali. Ne, vy nepožadujete. Vy byste byli rádi. A my bychom byli rádi. Ale nikdo nic nepožaduje.

Chápeme se? Uff, snad budou další přihlášky méně děsivé...

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 jessamine-rose jessamine-rose | Web | 28. června 2014 v 12:47

Niektorí ľudia vedia vytočiť svojou trúfalosťou, to chápem... :) ja mám rada svoje písanie, i keď viem, že občas by mi neuškodilo písať niečo na nečisto, poupravovať a potom to zverejniť :D. A keď po sebe čítam občas svoje výtvory, výbuchy myšlienok - no áno, občas sa zdesím. :D ... ale kniha? Áno, áno ... sen to je krásny, aj pre mňa, ale uskutočnenie sakra nereálne a príliš ďaleké. Na knihu treba dozrieť - nie vekom, ale duchom a až potom to je o niečom :).

2 Julie de Dejvice Julie de Dejvice | 28. června 2014 v 13:08

Dobře, koukla jsem se na ten Literární klub a asi tomu pořád nerozumím. Proč bych měla publikovat svoje věci tam a ne u sebe na blogu? K čemu to je dobrý? Nebo jsem na tom něco blbě pochopila? (Nerejpu, jen asi nechápu smysl toho projektu)

3 Terka Terka | E-mail | Web | 28. června 2014 v 14:14

Píšu už od malička, ale teprve teď mám pocitm že se mé psaní za ty roky opravdu zlepšilo, jen pořád nedokážu dokončit a upravit jednu stupidní povídku, která je jednoduše příšerně napsaná, ale - svým způsobem - má určitý potenciál, pro který ji chci dokončit,.. :-) a od jisté doby na blog nedávám nic kapitolového a místo toho to ořipravuji oro ořípadné budoucí vydání. :-)

Té holce, co psala i přihlášku do LK s gramatickými chybami, by měl někdo říct, že nepíše tak dobře, jak si myslí,.. na druhou stranu, časem na to jistě, stejně jako já, přijde sama. Všichni takoví pisálci na to dřív nebi pizději přijdou. :-)

4 Terka Terka | E-mail | Web | 28. června 2014 v 14:15

* Omlouvám se za všechny překlepy, píšu přes tablet, jinak by jich snad bylo méně.. :-)

5 Sugr Sugr | Web | 30. června 2014 v 18:05

Také jsme byla v LK, ale když jsem ukončila činnost na svém prvním blogu, už jsem se znovu do LK nepřihlásila. O_O

6 Julie de Dejvice Julie de Dejvice | 30. června 2014 v 19:34

[Smazaný komentář] Díky za odpověď! Okej, sborníky i soutěže znějí fajn, držím palce!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama