Den druhý - kniha, kterou jsem četla více než třikrát

2. srpna 2014 v 15:30 | Elwin Smaragdová |  30denní knižní výzva
Uff, tohle není vůbec těžké, ne ne, ani trochu. Protože, upřímně řečeno, jen málo knížek jsem přečetla vícekrát, respektive tolikrát, jako tuhle jednu jedinou. Nebylo to třikrát. Hrubým odhadem asi 15x. Jo, děsně trapné, ale berte to takhle. Vyrostla jsem na ní. Jako spousta lidí mého věku a o to to bylo skvělejší, protože jsme s hrdiny rostli. Jsou knížky, na které se nezapomíná.


Harry Potter a kámen mudrců - J.K.Rowlingová
Myslím, že tímhle nikoho nepřekvapím. Upřímně, kdo nečetl Harryho víc jak jednou? A jako obvykle, časová díra mezi prvním a druhým dílem bývá nepřeklenutelná, takže člověk čte znovu a znovu... no dobře, tentokrát to až takhle úplně nebylo, protože jsem dostala první tři díly zároveň, přesto jsem jedničku přečetla hodněkrát. Nedočkavě jsem pak postávala u okna a čekala sovu, ehm. No jo, taky jsem měla (možná ještě někde mám, někde v temném koutě) kouzelnickou hůlku a čapku. Jo a karetní hru Famfrpál (nikdy jsem ji ale nepochopila).
První díl o Harrym je naprosto skvělý, pohlcující a jedinečně tenký, vzhledem k ostatním dílům. Jak jsme stárli, autorka nás zahlcovala stále více stránkami, což ale nebylo na škodu, člověk se aspoň mohl déle vymlouvat, že ještě čte a tak vůbec. Svět čar a kouzel byl něčím novým a neokoukaným, pokud nepočítáme naši Dívku na koštěti. Zlý a slizký profesor Snape (který je ve filmu celkem sexy), nenáviděný a podezřívaný už po zbytek své učitelské kariéry. Harry, Ron a konečně i Hermiona, trojlístek, ve kterém si každý našel svůj předobraz. Nemluvě o vedlejších postavách. Takový Neville překvapil svou odvahou (a pomohl tak Nebelvíru vyhrát školní pohár) a žábou, mě minimálně. Ale což, lepší nějaký mazlíček než žádný. Mimochodem, zlatonka. Chtěla jsem ji. Možná i proto jsem si pak doma vydupala andulku. Víte, když se nad tím zamyslíte, najdete tam (alespoň minimální podobnost, vážně).
A pak to lehké rozčarování, když člověk přišel do kina a viděl najednou všechno, co si představoval, úplně jinak (jak už to tak bývá). Ale ne, Harry Potter je mým dospíváním. A pokud přivedl alespoň jedno díte ke knížkám, pak je to to nejlepší, co se J.K.Rowlingové podařilo.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Skills of Art Skills of Art | Web | 2. srpna 2014 v 20:07

Mluvíš mi z duše.. Harry Potter je knížka mého mládí... a myslím, že u mládí nezůstane... Byla to ona, první knížka HP, kterou jsem přelouskala svým "lámavým čtením" v první třídě.. Čas uběhl a já jsem si musela před dvěma roky dát smlouvu sama se sebou, že dřív jak v roce 2015 celou sérii neotevřu. Jednak abych trošku nějaké detaily zapomněla a za druhé, abych se minulý rok soustředila hlavně na maturitu.. Protože když čtu Harryho, jsou pro mě realitou Bradavice.. Už jsi viděla návrhy na obaly všech sedmi knih, co budou v září tisknout? :) Celkem se mi líbí, ale stejně jsem ráda, že mám doma úplně ty první :)

P.S.: Vždycky mi vadilo, že ve filmech nebyl SPOŽÚS.

Hezký večer,
Skills of Art

2 Terka Terka | E-mail | Web | 2. srpna 2014 v 21:23

Vážně se začínám stydět, že jsem Harryho nikdy nečetla,.. vždycky jsem ráda četla, děda mě zásoboval knihami a po jeho smrti jsem si čtení ještě víc zamilovala, zvlášť díky třetí nejlepší knize Dana Browna o Robertu Langdonovi - Da Vinciho kód. První jsou v mém pomyslném žebříčku Andělé a démoni, druhé Inferno. :-)

Přesto, někdy mě neskutečně mrzí, že jsem Harryho Pottera nečetla, ale vlastně nevím, mestli bych ho ještě chtěla číst vzhledem k tomu, že jsem ho viděla ve filmu a tak bych si přirozeně ty postavy představovala tak, jak vypadaly ve filmu,..

3 christiiinka christiiinka | Web | 2. srpna 2014 v 21:40

Jéje Harry. Celou sérii jsem četla jen jednou, začínala jsem s jedničkou taky jako cvrček asi v devíti a teď po těch letech jsem se k nim o zkouškovém vrátila. Jsem u pětky a jsem nadšená stejně jako poprvé! Pořád je to fascinující, kouzelné a jsem překvapená, kolik si oho nepamatuju a kolik náznaků tam člověk vidí když ví, jak to celé dopadne a tak vůbec :-D.

4 jessamine-rose jessamine-rose | Web | 3. srpna 2014 v 13:09

Ach áno...Harry Potter :) i ja som s ním žila pár rokov a čakala na nové a nové knihy. Tešila som sa aj filmom, ale tam pri tých filmoch som dávno pochopila, že knihy sú pre deti, filmy pre dospelých....a škoda toho. No i tak, bolo to to najlepšie dobrodružstvo aké som čítala. :)

5 Elwin Elwin | E-mail | Web | 3. srpna 2014 v 13:30

[1]: mám to úplně stejně, jakmile začnu číst HP, neexistuje jiná realita než Harry :) ale taky jsem si nedávno říkala, že bych si to mohla zase přečíst :D
návrhy jsem neviděla, ale stejně jako ty, jsem ráda, že mám ty první :)

[2]: myslím, že nikdy není pozdě :) netvrdím, že HP je nějak děsivě kvalitní záležitost, ale bez ohledu na všechno, je ti skvělá knížka, takže směle do toho, aspoň budeš moct srovnávat :)

[3]: jo, přesně, když člověk už ví, jak to bude dál, je to mnohem zajímavější, člověk si to tak nějak víc užije :)

[4]: že? Je to něco jiného prostě, navíc v té době, kdy HP přišel, chybělo něco takového :) a filmy jsou opravdu temnější, obzvláště ty poslední

6 Molly Molly | Web | 5. srpna 2014 v 17:56

Než jsem klikla na 'celý článek,' zamyslela jsem se, jakou jsem já četla knížku víc jak 3x. A jako první mě napadlo: ,,Harry Potter a kámen mudrců!" :-D  :-D  :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama