26., 27., 28., 29., 30. den

1. září 2014 v 12:05 | Elwin Smaragdová |  30denní knižní výzva
No jo, tak to dopadá, když nejde počítač, web a do toho se stěhujete. Takže nejsou přednastavené články a 30denní výzva je v háji. Nechci to natahovat na dalších 5 dní, takže dodělám zbylé knížky v jednom jediném článku, takový byl plán, aby tahle výzva zabrala jen srpen, no trochu se mi to vymklo..Den šestadvacátý - kniha, která ohledně něčeho změnila můj názor
Upřímně řečeno, vím, že jsem Coelha stihla v jednom z předchozích článků pohanět, ale tentokrát ho musím pochválit, tak už to chodí, znáte to :D Tahle věc mě totiž nadchla a po celou dobu čtení jsem seděla jak přikovaná, protože to není zrovna typický Coelho. Hlavní hrdinové mají svůj sen a automaticky předpokládají, že jeho naplnění je udělá šťastnými, že kariérní postup je klíčem k onomu vrtkavému Štěstí, jenže zjišťují, že to až tak jednoduché není. Ne že bych tohle snad nevěděla, ale donutilo mě to přemýšlet o mých snech a plánech, o cílech, které jsem si vytičila a o tom, jestli i potom budu spokojená. A také o způsobu, jakým ke svému cíli chci dojít.

Takže, pokud máte Coelha rádi, knížku doporučuju, ne nutně proto, že jsem se nad ní já zamyslela, ale především proto, že je poutavá, napínavá a velmi dobře napsaná.

Den sedmadvacátý - kniha s překvapivým koncem
Věčná škoda, že film tohle zakončení neponechal... Dovedete si to představit? Pro ty, kdo nečetli či neznají. Parfém končí sežráním hlavního hrdiny a samotní kanibalové - obyčejní a chudí občané - to berou jako největší akt lásky, kterého kdy byli schopní. No. Mimo jiné celou dobu myslím na to, že ještě jedna kniha končí stejně, autor je také Němec, ale jeho dílko je mnohem starší. Tipla bych to na romantik, ale nejsem si jistá... což mě štve. Nesnáším, když si na něco nemůžu vzpomenout.
Ale k Parfému. Film jsem viděla a líbil se, kniha se však líbila mnohem víc. Ono je přece jenom velmi těžké na plátně znázornit svět vůní, ne že by to snad na papíře bylo jednoduché, ale autorovi se to povedlo dokonale. Ano, je tu další doporučení. Netvrdím, že knížku zhltnete na jediný nádech, to ne, sama jsem ji četla asi měsíc a stále jsem se neodhodlala k druhému přečtení, tentokrát snad i německy, ale je to velmi dobré, ukazuje to, že i Němci mohou napsat neskutečně zajímavou knihu.

Den osmadvacátý - Oblíbený název
Ono pokud by si název knihy přečetl někdo, kdo o žánru nic neví, nedostal by absolutně žádnou informaci o jejím obsahu. A navzdory tomu se tahle úžasná knížka stala předlohou, velmi volnou předlohou *zuřivý pohled* k trilogii *ještě zuřivější pohled*. Ne Hobit je skvělá věc, je hrán skvělým hercem, ale tohle už Jackson přehnal a to tak, že hodně.
Pamatuju si, jak jsem Hobita četla prvně, přečetla 50 strán a odložila to. Jednoduše mě nezaujal. A pak jsem se k němu jednoho dne vrátila, už ani nevím proč, a hltala slovo za slovem, nadšená tím nádherným světem a fantazií, těšila se na další dobrodružství a fandila hobitkovi, který neměl druhou snídani, natož přesnídávku. A to je zlé a podlé a ošklivé! TAK!
Hobit je dílko napsané lehce, ne příliš popisně jako Pán prstenů, čtivě a přesto ukazuje úžasnou fantazii a talent pana Tolkiena. Co víc si přát?
Ano, byla to řečnická otázka, ale mám odpověď: RUNY a DRAKA! A to všechno máme!

Den devětadvacátý - Kniha, která se ostatním líbila, ale mně ne
Ono asi obecně tenhle autor. Já vím, já vím, jste-li vlastenec, máte ho rádi a obdivujete ho. No fajn, nejsem dvakrát vlastenecká a nemám ho ráda. Spokojeni?
Jinak jsem Audienci i viděla a ani to mě nezaujalo. Chápu, proč je vše napsané a natočené tak, jak je, což ovšem ale nic nemění na tom, že Havla nemůžu ani cítit a nesdílím nadšení svých spolužáků ze střední na téma, jak je to úžasný spisovatel. Osobně znám mnohem lepší. A to nejsem ani nijak příliš zaujatá, slibuju! Nemluvě o tom, že jeho proslovy se nedaly poslouchat...
Já to nechápu, fakt, co na něm všichni vidíte? Ano, okej, bojoval proti komunistickému režimu. Ale to nebyl jedinej, že. Ano, fajn, náš prezident, ale to taky není jedinej. Jeho obliba je neskutečná a já to prostě nedokážu pochopit, jsem z těch všech vzpomínkových aktivit rozpačitá. Ne, neberu vám je, jen si klidně vyhrnujte nohavice a tak, ale nechtějte po mně, abych ho oslavovala.

Den třicátý - Nejoblíbenější kniha vůbec
Ale no tak, tohle je 30 dní mých veskrze oblíbených knih, až na pár výjimek, kdy jsem mohla jmenovat ty, co ráda nemám. Jak mám sakra vybrat jednu jedinou? Aha?
Každopádně, tohle je ona. Je to asi divné a tak vůbec, ale propadla jsem jí po prvním přečtení a hrozně se mi líbí. Možná i proto, že věřím v Lásku a tak vůbec, všechny tyhle sentimentální kecy, jenom se tvářím, že to tak není, docela obstojně to předstírám, jo. Jenže tehle tygr, to je něco. A to můžeme vynechat věci typu "ale ty se jmenuješ Laura, ehm ehm" nebo "ale vždyť ty miluješ kočky".
Tygr, který je láska, který vlastně vůbec není tygr, ale černý panter. Ale to nikomu nevadí, protože takového tygra mít, to je vlastně životní výhra.
Jo, mám ho moc ráda a někdy si říkám, že moje Elwin ho vlastně má, jen v dračí podobě. No nic, začínám být příliš sladká. Znáte? Líbil se? Neznáte? Zkus te ho :)

A na úplný závěr děkuju Kelly, od které jsem řetězák převzala a jejíž odpovědi jsem si četla :) 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jessamine-rose jessamine-rose | Web | 1. září 2014 v 13:59 | Reagovat

:) máš neskutočný knižný prehľad a po niekoľkýkrát skladám pred tebou klobúk... :) takže z tejto poslednej záverečnej výzvy si vyberám asi toho Coelha. Jednak aj z toho dôvodu, že keď sa to tebe páčilo, tak to ozaj musí byť kniha s veľkým K. A potom aj z toho dôvodu, že túto knihu som u nás nevidela a tak to vyzerá, že si ju prečítam v tvojom jazyku :). A možno bude o to zaujímavejšia :)

2 Terka Terka | E-mail | Web | 1. září 2014 v 16:08 | Reagovat

Tu knížku Parfém, příběh vraha bych si hrozně ráda přečetla, klidně i koupila. :-) Na druhou stranu, třeba knihy od Tolkiena mě zase tolik nelákají, nevím proč, možná jsem blbá nebo to jen není můj šálek čaje,..

3 Sugr Sugr | E-mail | Web | 1. září 2014 v 20:42 | Reagovat

Parfém - viděla jsem film - pěkný! ;-)

4 Gabe Gabe | Web | 2. září 2014 v 22:38 | Reagovat

žiadnu okrem Hobita nepoznám. Myslím, že o parfume som čosi počula a chcela som si to aj prečítať, ale nejako to nevyšlo.  
A z Havla si nič nerob. Nemôže sa páčiť všetkým. Nič nie je stopercentné. Tak ty patríš k tým pár ľuďom tvoriacim odchýlku. :)

5 Elwin Elwin | E-mail | Web | 4. září 2014 v 10:18 | Reagovat

[1]: ach, děkuju :* ale nepřeháněla bych, mám značné mezery v klasické literatuře, na střední jsem to fakt podcenila :( a Coelha zkus, jsem zvědavá, co na něj povíš :)

[2]: hej já ho koupila v jakési levné verzi za necelé 200,- :) tak se po něm koukni, je to zajímavé čtení :)
a blbá určitě nejsi :D prosím tě :) jen máme každej jinej vkus, toť vše :)

[4]: to znám, člověk o něčem slyší, chce si to přečíst a pak najednou není čas a tak... kalsika no.

6 Elwin Elwin | E-mail | Web | 4. září 2014 v 10:19 | Reagovat

[3]: je to dobré, že? A knížka je ještě lepší :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama