Východ slunce z postele

12. října 2014 v 12:25 | Elwin Smaragdová |  Deníčkoidní věci
Vždycky jsme bydleli v centru města, více či méně obklopení hlukem. Člověk si zvykne na všechno, když musí a nám většinou nic jiného nezbývalo, navíc hluk byl povětšinou vyvážen něčím jiným, například dvěma balkóny či obrovským prostorem (a pak i cenou, přirozeně). Faktem je, že poslední podnájem mě maličko ničil. Nejen tím, že nad námi bydlela rodinka se dvěma nevycválanými spratky (nechápejte mě špatně, mám děti ráda). Kluk ve 3. třídě trávil celé dny tím, že běhal po jejich obrovském bytě a dupal a skákal. Což je nesmírně příjemné, obzvláště ve chvíli, kdy se chcete učit, nedejbože spát. A on ani jeho mladší sestra nebyli schopni pozdravit. Krom toho jsme zaujali strategickou pozici v blízkosti a) kostela, b) Tesca, c) nádraží a d) zvláštní škola. Kostel každý den vyzváněl ve 12 hodin, v neděli pak v 9:30, v 10:00, v 11:00 a samozřejmě ve 12:00. Tesco bylo fajn, když člověk zjistil, že chce píct a chybí mu základní suroviny. Nádraží a jeho putiky už fajn nebylo. Dobrá, měla jsem to na vlak 5 minut, což se hodí vždycky, na druhou stranu klid nebyl a v noci už vůbec ne, kdy skupinky více či méně opilých jedinců (rozmanitých věkových kategorií) nacházeli příhodné místo k diskuzi pod našimi okny (ano, zvýšené přízemí). To jsem si pak nesmírně užívala... A bod poslední zajišťoval pravidelné hudební vložky díky našim romským spoluobčanům.


Přestěhovali jsme se, na konec města. Dobře, na nádraží to mám přes celé město, což je nemilé. Ale bohatě mi to vyváží jiné radosti. Z okna pokoje vidím do polí a když je jasno, tak i na Hostýn. Nikdo pod našimi okny neopěvuje krásu pouliční lampy a nepěje ódy na její štíhlé tělo. Nikdo, chápete? Na okně mi sedávají sýkorky a jiné ptactvo, domnívají se, že je nikdo nevidí a pak se pouštějí do oždibování bylinek. A především, ach ano, především ten východ slunce.

Obecně vzato, západ slunce sice je vrcholem romantiky a polibky a držení se za pařát k tomu patří, ne že ne. Na druhou stranu není problém se ho dočkat. Takový východ slunce je pravým opakem, pokud nejste zrovna ranní ptáčata. V centru města máte obecně smůlu, protože vám veškerou podívanou zakryje činžák, popřípadě máte okna jiným směrem a nevidíte vůbec nic. Mno, mám pocit, že jsem teď vyhrála v loterii. Každé ráno mě probudí rudé paprsky a já můžu z pohodlí pelíšku sledovat, jak se nebe zbravuje rudou a pomeranči podobný kotouč pomalu ale jistě září více a více. A místo řevu aut a opileckého zpěvu poslouchám kosy a sýkorky. Jo, neše nové bydlo se mi líbí a to tak, že moc :)

Samozřejmě, kdyby se moje tělo rozhodlo, že víc jak 4 hodiny spánkou nejsou blasfemie, pak bych asi stahovala žaluzie, ale zatím mám pocit, že mi neuteče jediný východ slunce.

(obrázek zcizen z temných hlubin tumblr.com)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 12. října 2014 v 14:11 | Reagovat

Jo, to já mám taky možnost srovnávání a to rovnou bydlení na kolejích na okraji města, bydlení v centru a bydlení na vesnici a i když v centru kupodivu večer a v noci v našem bloku rušno nebývalo, nejhorší je to na kolejích a nejlepší na vesnici. Výhled na kopce, pastvinu s koňmi, všude klídek... jen ty sekačky po ránu, ale s kvalitními okny už ani to není takový problém.

2 Sugr Sugr | E-mail | Web | 14. října 2014 v 17:21 | Reagovat

Tak ti tu krásu vskutku závidím! Jen doufám, že tu brzo uvidím nejen ty tvé sýkorky, ale hlavně ten východ slunce! Ty se máš! ;-)

3 jessamine-rose jessamine-rose | Web | 21. října 2014 v 21:46 | Reagovat

moc krásny popis a veľmi ti ten novodobý pokoj doprajem. Je to určite úplne iný pocit, než to býval predtým. Plne to chápem. My bývame na prvom poschodí, čiže to zvýšené prízemie je niečo podobné a plne tomu rozumiem čo to je čeliť tým netvorom, akým si čelila ty. Naopak, keď som vo vlastnom bývala na siedmom, tak ten kľud a pohodový spánok sa s týmto nedal vôbec porovnať... ja som mala možnosť vídavať tak západ slniečka... :)
Len si to užívaj a maj v sebe pocit skvelej harmónie aký si naznačila z obrázku... :*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama