Co je to láska

28. března 2015 v 19:19 | Elwin Smaragdová |  Knižní výzva 2015
Jsou nemoci, se kterými se pojí více mýtu než pravdy a pak je pro nemocné jednodušší svému okolí neříkat, že právě takovou nemocí trpí. Jednou z nich je i epilepsie. Roland proto neznámým lidem nesděluje, že je epileptik, jsou však chvíle, kdy musí s pravdou ven, jako například v letadle. Ale díky lékům prožil 10 úžasných let bez jediného záchvatu. 10 let klidu díky chemii.


Právník přijíždí do Berlína na podzim roku 1999, aby jako zástupce rodinné firmy vyřešil spolu s dalšími záležitost odškodnění židů a nejen těch. Všech, kteří trpěli za druhé světové války. Všech, kteří byli odsouzeni k nuceným pracem. Jenže když taxi zastaví, Roland má pocit, že se navzdory medikaci blíží záchvat. Vběhne do nejbližší kavárny, sedá si ke stolu a najednou se před ním objeví ona. Vysoká, štíhlá a pěkně naštvaná, protože zasedl její místo. Zoe. Jazzová zpěvačka Zoe, která si všimne, jak je bledý a nabídne mu pomoc. Oba velmi záhy zjistí, že mají pár věcí společných. Láska k hudbě je spojí, Roland po řadě let hraje na klavír a Zoe je okouzlená. Na krabičku léků napíše své telefonní číslo a navzdory veškeré pravděpodobnosti se ti dva znovu setkají. Navzdory tomu, že Zoe už řadu let žije se svým učitelem zpěvu, Pietem. Navzdory tmu, že Roland má z lásky strach a především strach ze sexu. Nikdy nevíte, kdy vás epilepsie srazí k zemi.
Berlín je malý a těsný, ale Amsterdam znamená volnost. Utíkají, užívají si vzájemné blízkosti a svět kolem přestává existovat. Ač Rolandovi dojdou léky, nechce nevypočitatelnou Zoe opustit, nechce ztratit ten třpytivý sen, který s ní prožívá, něco, po čem řadu let toužil. Ač bez léků, řídí a prchá s paranoidní zpěvačkou pryč z města, pryč od lidí, aby při jednom vystoupení, kdy mu dívka věnuje píseň, aby zcela neočekávaně padla k zemi ona, skolená záchvatem, ne on, ale Zoe, která celou dobu držela v tajnosti to samé. Tolik společného.
A mnohem více, jak se ukazuje po příjezdu její matky. Brzy třicetiletý právník zjistí, že noci plné vášně prožíval s vlastní sestrou.

Na otázku, co je to láska, Roland nakonec odpověď nenajde, ač se ožení a stane se otcem dvou dětí. A Zoe už nikdy nespatří, jen na plakátech.

Na pozadí velmi složité situace a vyrovnávání se s hrůzami druhé světové války odvíjí německý spisovatel Ulrich Woelk svůj příběh. Dává osudu volnou ruku, dovoluje mu zasáhnout v těch nejméně očekávaných chvílích. Odhaluje čtenáři roušku rodinných hrůz a tajemství a nechává ho se bát o Rolanda, očekávat záchvat a smrt obou milenců, aby vše nakonec vyvrcholilo zcela jinak a neočekávaně.
Pro mě měla knížka ještě jedno kouzlo a to jazykové, kdy jsem samu sebe donutila přečíst německý román, aniž bych musela, jen pro ten název.


(Ulrich Woelk - Was Liebe ist)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Illumináti Illumináti | Web | 28. března 2015 v 20:19 | Reagovat

such Ulrich Woelk
                       wow
                                       very úvaha
             much citace
                                                          8-)  8-)  8-)

2 :-) :-) | 28. března 2015 v 21:29 | Reagovat

Láska je mechanismus, jenž vynalezli bankéři aby nás donutili přečerpat účet...  Viva la Rimmer :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama