Dobývání edice Pevnost: Doba krkavců

5. července 2015 v 12:00 | Elwin Smaragdová |  Knižní výzva 2015
Klidný spánek je výsadou, ne každý usíná večer beze strachu, na druhou stranu ne každý vládne magií. O všem ví své bojová vědma Jadwiga. Magie se v ní probudila po děsivém zážitku z dětství, kdy podivný elf, Černý anděl, vyvraždil její rodinu i celou vesnici. Stále se v noci budí hrůzou, nemůže zapomenout.


Poté, co se naučí magii ovládat, sídlí na dvorech králů a zaplétá se do dvorních intrik. Její proslulost v oblasti jedů a odstraňování nepohodlných osob kračí před ní, všude ji znají, všude chtějí její umění. Ale Jadwiga toho začne mít plné zuby. Už nechce zabíjet, už nechce mít na rukou krev. Chce nový život s bylinkami, krávami, vesnickými kejklemi. Vyhnout se nebezpečí. Jenže minulost si ji najde.
Vědma se vrací na panství se dávné přítelkyně Jusufiny, se kterou zažila mnohé. Co mohla ona, to by si dcera vévody dovolit neměla, ale vzal točert, žily jen jednou. Po tolika letech je zpět, na jarmarku prodává mastičky a lektvary lásky. Nesetkává se však s radostí a veselým, jak tomu bývalo dříve. Proti vévodkyni se spiklo kromě cizího království mnohem víc. Magie se vlní ve vzduchu, poddaní se chovají podivně a po jejím boku zůstává jen málo věrných. Kdyby Jadwiga odstranila nápadníka ze silnějšího panství, mohla by si oddechnout. Jako dřív, za starých časů. Vzpomínky na minulost víří a vědma odmítá, chce jiný život, klidný, bez krve a násilí. Ale ani jednomu se nakonec nevyhne. Dávní přátelé umírají a jejich zrady vědmu bolí. Anděl smrti, ten hříšně krásný vraždící elf, zemře její rukou. Jedy si našly svou cestu, minulost klepe na dveře a Jadwiga bojuje o život.

Na první pohled zarazí výrazná podobnost se Zaklínačem, které se ale lze těžko vyhnout, když uvážíme téma knížky. Po několika stránkách mě to přestalo trápit a začala jsem si hrdinku užívat. Ženské bojovnice to mají těžké, nejenom ve světě, ale i u nás. Málokterá se udrží v rovině ženskosti (ale ne té uječené a hysterické), málokterá je milá a přiroste k srdci. Jadwiga mi v tomto ohledu přišla lidská, příjemná a podobná postavám Neomillnerové, však svá.
Dvě povídky, které knihu otvírají a uzavírají mohly být na mlj vkus delší, aspoň o něco. Také mohly více odhalit Jadwigu a její minulost. Na druhou stranu jsou jen úvodem a závěrem, sekundují vnitřní novele, která samozřejmě hraje prim. ALe i tu bych raději měla aspoň o 100 stran delší, více mytologie, více historie, více všeho. Asi bych chtěla moc.
Každopádně, to co mám a co je, se mi líbilo. Místy je děj trochu rychlejší, ale to asi ničemu neškodí, naštěstí chybá dlouhá a nudná místa.

Jadwiga svůj boj vybojovala a navzdory těžší pozici ženy vše zvládla bez zbytečných klišé. Místy i bez zbytečných řečí. Co víc si přát?

(Martina Šrámková: Doba krkavců
nakladatelství Epocha, 2009)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 5. července 2015 v 18:59 | Reagovat

Taky mám ráda, když je vypracovaná do puntíku historie, mytologie, biologie a vůbec všechny vědy a principy světa :D Proto tolik ujíždím na Zeměploše, Hře o trůny a Pánovi prstenů...

Když se mi kniha dostane na oči, určitě po ní sáhnu :)

2 Elwin Elwin | E-mail | Web | 5. července 2015 v 19:37 | Reagovat

[1]: Uff, jsem ráda, že touhle úchylkou netrpím sama. Ale přesně jsi vyjmenovala ty výborné knížky, ano ano :D
Tak doufám, že se ti bude líbit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama