Dobývání edice Pevnost: Ochránce rodu

12. července 2015 v 12:20 | Elwin Smaragdová |  Knižní výzva 2015
Snad v každé rodinně existují červné ovce a ani rod Monga není výjimkou. Then dávno nežije mezi svými, je pověstný rvačkami a šarvátkami, snaží se dokonce skrýt příslušnost ke svému národu. Jeho naděje na život mimo ale končí ve chvíli, kdy si ho zavolá již vyčerpaný strýc. Působí jakožto katun, ochránce a vůdce rodu se značnými schopnostmi. Thenovi se do úkolu moc nechce, na druhou stranu si je vědom, že nic jiného mu nezbývá a strýc už je opravdu na konci se silami. Vydává se tedy na cestu ve společnosti tajemné Argy Slitovnice.


Then se musí v rámci iniciačního rituálu vrátit na významná místa své minulosti a vzpomenout na události, které z dobrých důvodů nechal zapadnout v paměti co nejhlouběji a upřímně doufal, že už se těchto vzpomínek nebude muset nikdy dotknout. Arga, řeholnice, která těsně před začátkem Cesty připravovala vlastní tělo na smrt, Thenovi nedovolí jedinou úlevu. Vstupují do jeho starého bytu, kde najdou mladičkou dívku v horečkách. Sama špeluňky vyčistila a teď se snaží zbavit závisloti na droze, protože Then ji nejen zachránil, ale také s ním čeká dítě.
Další nepříjemnosti na sebe nedají dlouho čekat, dostávají se do kanálů i paláce, odhalují děisvou politiku a zazdívání princezen. Slitovnice plní svou funkci, pomáhá, přináší útěchu a podporu, ale sama je velmi vyčerpaná a Then ji tak několikrát vidí bez nutného oděvu a příkras. Cesta je ale vede dál, na každé zastávce odhalí cosi prohnilého, někomu pomohou a Thenovy schopnosti sílí. Sám začíná chápat, co bude znamenat jeho úřad a určitým způsobem se na funkci těší, protože chce pomoci. Arga v něm otevřela dávno zapomenutá dvířka k citům a on by teď rád napravil vše špatné. Ničí vynálezy svého lidu, aby už smrtelníkům nehrozilo nebezpečí. Odhaluje prohnilé plány ostatních katunů a překazí je, sám u toho málem zahyne. Na konci Cesty konečně pochopí, kým Arga opravdu je, spatří v ní dívku, kterou před tolika lety miloval a hledal, kterou stále miluje a rozhodne se ji vytáhnout z kláštera a tentokrát s ní opravdu strávit život.

Obrovskou předností knížky jsou neexistují zdlouhavá místa, kde by autorka vysvětlovala, co a jak, kdo kde s kým. Místo toho čtenáře nechá plavat, dává mu střípky informací v závislosti na ději, nechává ho domýšlet a hledat. Zároveň ukazuje konstrast mezi mocí katuna, jeho parapsychologickými shcopnostimi a mocí Argy, jejími znalostmi a autoritou. Krátká úvodní povídka, která nejprve nedává přílišný smysl, na konci knihy získá na významu a myslím, že se nelze než radovat ze štěstí hrdinů.
Svět knihy je krutý, lidský život nemusí mít žádnou cenu a to ani u vládnoucího rodu. Intriky jsou všude, zrádné pletichaření i snaha zabít nepohodlné. To vše dává Ochránci rodu šmrc, příběh plyne rychle a vtáhne.

(Anna Šochová: Ochránce rodu
nakladatelství Epocha, 2008)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lisi Lisi | Web | 12. července 2015 v 12:49 | Reagovat

To mám ráda, když mi autor vše nenaservíruje až pod nos. Stačí mi vždycky alespoň nějaké základní vysvětlení na konci knihy.

2 Elwin Elwin | E-mail | Web | 12. července 2015 v 13:35 | Reagovat

[1]: Taky to mám ráda, ale nedělá to moc autorů, což je škoda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama