Šeroprostor

30. srpna 2015 v 11:59 | Elwin Smaragdová |  Knižní výzva 2015
Siranta Jaxová má zvláštní schopnosti. Získala je díky hříčce genetiky a naučila se je ovládat. Stala se skokanem. Dokáže s vesmírnou lodí skočit do Šeroprostoru, najít směr a přiblížit se k cíli cesty. Nekonečné vzdálenosti mizí právě díky ní a jí podobným. Šeroprostor je návykový, všichni skokani ho milují a na svou vášeň hynou. Po několika skocích, mohou jich být stovky nebo jen desítky, skokan vyhasne. Na akademii je ale naučili, že vyhasnutí poznají a mohou se rozhodnout. Droga však většinou vítězí.


Jaxová má fajn život, skoky jí totiž jdou lépe než ostatním, a tak se stává esem Korporace. Vdá se, ale manžela předem upozorní, že sex nikdy nebude tak skvělý jako s pilotem. Během skoku jsou totiž skokan a pilot mentálně propojení, pilot je skokanovýma rukama a skokan jeho očima. Neexistuje nic, co by tohle spojení překonalo. Není tedy divu, že spolu většina pilotů a skokanů spí. Stejně je na tom i Siranta a postupem času se do svého pilota Kaie zamiluje. Lásce však není přáno a jejich romance končí strašlivou havárií, po které se Siri dostává do spárů psychiatrů. Všichn chtějí zjistit, kdo za havárií stojí a jak je možné, že Jaxová přežila. Jako jediná. Když je v cele už nějakou dobu, má návštěvu. Věc sama o sobě nevídaná, protože je víceméně ve vězení. Muž se představí jako March a Jaxová si může vybrat. Buď v cele shnít, nebo s ním utéct. Zvolí druhou možnost a kolotoč událostí se roztáčí na plné obrátky.
Nic není tak, jak se na první pohled zdá. Korporace, která se tváří jako přítel, nenávistný March či neuvěřitelně sprostá dáma v letech Mair. Siranta postupně zjišťuje, že havárie vypadala trochu jinak a že Korporace měla své důvody, proč na ni vypustila smečku zvrácených psychiatrů. Snaží se utéct nočním můrám i všem chybám. Zamyká v sobě nepříjemné chvíle a choulí se v Marchově náručí. To, co se zdá být jen sexem na jednu noc, ji pohltí mnohem víc a ona chce pryč. Žít svůj život a ne naplňovat sny jiných.

Sci-fi nepatří mezi mé nejoblíbenější žánry a dalo by se říct, že se mu vyhýbám. Jsem na fantasy prakticky v jakékoliv podobě. Když mi do schránky dorazila poslední Pevnost, byla jsem ke knížce skeptická. Z těch 8 se daly přečíst asi jen 3. Obezřetně jsem knížku otevřela a už jenom pro tu opojnou vůni jsem jí dala šanci, stejně jako všem předchozím. Jenže Šeroprostor se četl sám. Autorka na počátku nastolí neuvěřitelně rychlé tempo, které udrží během celé knížky. Ač je hlavní postavou žena, nejedná se o žádnou Mary Sue. Jaxová přiznává, že myšlení není její silnou stránkou a během příběhu na tohle téma mnohokrát žertuje. Stejně jako ona i ostatní postavy mají pusu pěkně prořízlou, špičkují se a nadávají si, bojují a povětšinou prohrávají. To je další velmi sympatický prvek knihy. Během čtení zjistíte, že se výpravě spíš nedaří, a tak na každé další zastávce čekáte už jenom průser. Neuvěřitelné, jak se ty problémy stupňují.
Zpočátku mě trochu rušily průpovidky o Marii na všechny způsoby. Až v poslední třetině knihy dojde k vysvětlení, které čtenář samozřejmě čeká, tedy že se jedná o "naši" Pannu Marii, ale je to jednoduše zvláštní. Svět budoucnosti obracející se k této postavě. Sama Jaxová přiznává, že věřící není, ale stejně se k ní stále odvolává.
Knižní příloha Pevnosti mě tentokrát opravdu nadchla. Svižné, čtivé a napínavé. Co víc si přát :)

Ann Aguirre - Šeroprostor
Fantom Print 2015
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jan Kovář Jan Kovář | 31. srpna 2015 v 8:23 | Reagovat

Pěkná recenze :) Jen Mai je Mair a autorka se jmenuje Ann Aguirre, nikoliv Anguirre. A to s Marií jsem vnímal podobně jako s Ježíšem v našem světě - člověku občas ujede "Jéžiš/Jéžiši", a přitom taky nemusí být dvakrát věřící.

2 Elwin Elwin | E-mail | Web | 31. srpna 2015 v 15:37 | Reagovat

[1]: Sakra... děkuju za upozornění na chyby :/ omlouvám se a jdu to hned opravit.
Jinak s Ježíšem mě to nenapadlo, ale je to tak :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama