Doktorandova nejistota

19. prosince 2016 v 20:12 | Elwin Smaragdová |  Deníčkoidní věci
Byly doby, kdy jsem žila v přesvědčení, že ti pánové a paní, kteří nás učí, jsou strašně chytří, ba možná přímo geniální. Chtěla jsem být jako oni. Jasně, moje odhodlání lehce povolovalo, ale nakonec jsem se dostala na ten krásný stupeň a můžu sama sebe titulovat doktorandkou. Což je sice pěkný, ovšem má to pár háčků.


Háček první. Mám za sebou semestr a reálně jsem nic neudělala. Dobře, odchodila jsem si filozofii, která byla absolutně skvělá a těším se na druhý semestr. Odchodila jsem češtinu a čeká mě v lednu zápočet. Mám za sebou dva doktorandské semináře na naší katedře. A tím to skončilo. Já vím, že bych si po 6 letech stresů neměla stěžovat, že mám krásnej volnej režim. Ale já si stěžuju. Haló, tady levná pracovní síla, která by se ráda zapojila. Ehm. Ale třeba to bude lepší, poslala jsem mail, u kterého se mi chtělo zvracet, umřít a přestat existovat, ráno přišla hrozně milá odpověď. Takže naděje by tu byla.


Háček druhý - kde je ta genialita? Jako já si teda nemyslela, že se ze mě automaticky stane génius jako je třeba M. Tak naivní úplně nejsem. Ale už se mi dlouho dlouho nestalo, abych si na seminářích připadala totálně, ale přísahám, lidi, totálně vypatlaná. Oba semináře letos? Ano, debil, těší mě. Dobře, ten první byl na básničky, to byla opravdu krize. Ten dnešní na Eca a jeho Meze interpretace (poté, co jsem všude vykládala, jak čtu Hranice interpretace, jsem si dnes zjistila oficiální český překlad, šikovná, fakt mi to jde). První část se nesla ve znamení děsivých pojmů jako estetická recepce, hermeneutika, postmoderna, Derrida, dekonstruktivismus (ano, mám nádherný český termíny, všem se vám omlouvám) a podobně. Hádáte správně, nic, prostě nic. Prázdná místa v interpretaci? Cože?!?! Druhá část byla lepší a třetí paradoxně taky. Nejvtipnější je, že v té třetí jsem se chytala na lingvistice. Kdybych to tu nezmiňovala, tak jsem na literárním doktorátu. Nevadí. Zůstávám debilem. Zase tak těžký smiřování to nebude, byla jsem na to zvyklá, nic se nemění.

Háček třetí - vědecká činnost. Seriózně? Dovedete si představit, že já provádím nějaké bádání? Jako já věděla, že to k tomu patří, zase tak nahluchlá nejsem. Jenže jsem netušila, že nikdo nějak nedá vědět, jak se věci mají. Dobře, jsem velká holka, nikdo mě nebude vodit za ručičku. Jen jsem prostě... strašně marná. Ano, přiznejme si to. A já prostě nechci bejt marná, jenže nějak moc nevím, jak to změnit. Ale jak jsem psala už na začátku, snad to onen strašlivý mail změní. Prostě já totiž nesnáším, když se mám lidem připomínat a vnucovat, že třeba tohle nebo tamto. Blbý, budu si muset zvyknout.


Tak, pověděli jsme si, jakej jsem marnej student. A protože mi dneškem oficálně začínají vánoční prázdniny, tak se můžu vrhnout na nicnedělání v pohodě četby na sci-fi (ano, já si přijdu popovídat, protože M. Což zároveň znamená, že se musím naučit, protože trapas si extrémní trhnout nemusím... ačkoliv, za ty roky...) a na disertaci. Juchuch.

Ne, já jsem fakt optimista. Fakt! Přísahám. Bude to dobrý, tak!


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Olivka Olivka | Web | 19. prosince 2016 v 22:46 | Reagovat

Pamatuju se, jak jsem v první třídě obdivovala deváťáky - byli vyšší a o mnoho dál než já v tu chvíli. A teď jsou devátáci jen malý mláďata, lidi co mají nejlepší léta před sebou. A to samé je teď: čekala jsem, že v páťáku už budu někde jinde, ale jsem stejný pako, nevím všechno, nemám v hlavě pomalu ani ty předpisy, co mít mám, a ani doporučené postupy a podobné blbosti, co už bych měla mít automatické. Nic prostě. Půl roku praxe je málo :D
Ale víš ty co? Závidím ti prázdniny! :D Zrovna tenhle aspekt dětství mi bude zatraceně moc chybět (a zrovna teď, když Štědrý den vychází na sobotu... to je prostě nefér).

2 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 20. prosince 2016 v 18:48 | Reagovat

Úplně tě chápu. Nemám moc ráda novoty a změny, zvlášť ty, kterými mě nikdo neprovede. Ale - vím, že to bude znít jako klišé, nedá se nic dělat - ono se to poddá. Bakalářští prváci tě určitě vnímají jako toho nejvzdělanějšího borce a chtějí být jako ty, jen tvůj pohled se změnil. Tak se drž a ono to půjde :-) Však jsi teprve v prváku!
PS: Chtěla bych vidět aspoň jednoho doktoranda, který už v prvním semestru  napsal nějaký článek nebo doopravdy začal s dizertací...

3 Oxymoron Oxymoron | 20. prosince 2016 v 20:02 | Reagovat

Literární doktorát? To je moc pěkné, absolvent daného magisterského programu stejně asi nemá moc jiných možností než pokračovat ve studiu, tedy kromě lukrativní pracovní příležitosti managementu okurek u McDonalda, že? Ne, vážně nevím, na co si stěžuješ, tohle je Česko a tady tě nikdo neocení, nejméně ze všeho univerzita, která ti vyplatí almužnu a nakonec v tom mekáči stejně skončíš, protože jsi prostě doktorand. Ono to vlastně má logiku, vidíš snad nějaký přínos ve formálním studiu literatury, ještě ke všemu literatury psané v tak odporném, archaickém jazyce jako je čeština? Já tedy ne. Zkouška z Dějin sci-fi literatury? Nj, někdo se roky patlá s vyšší matematikou, aplikovanou statistikou, deskriptivou apod. a někdo čte sci-fi knihy a říká tomu studium. LOL. Jediné pozitivum je v tom, že zřejmě děláš to, co tě baví, akorát to není k ničemu dobré a očividně ty sama pochybuješ o tomto svém snažení. Být tebou, položím si obligátní otázku: jak vidím svoji budoucnost za 10 let? Pak o tom nezapomeň napsat článek ať se opět pobavím. Rozhodně se ale nebraň podlézání, vnucování se apod., sice to podle svých slov nesnášíš, ale reálně moc jiných šancí nemáš.
P.S. Z doktorandů si nic nedělej, my jsme jim vždycky říkali akademické krysy, protože většinou stejně k ničemu nebyli a jenom se tvářili důležitě. Aha, já zapomněl, ty teď mezi ně taky patříš, promiň.

4 Elwin Elwin | E-mail | Web | 21. prosince 2016 v 11:05 | Reagovat

[1]: Viďžejo? :D člověk vždycky tak nějak vzhlíží k těm starším a pak, když je v jejich věku, tak nějak nevidí tu moudrost a zkušenost :D nějak nám to uniká, hele :D
Každopádně, předpisy se do hlavy dostanou používáním a věř, že toho máš v hlavě mnohem mnohem víc, než když jsi stála na počátku všeho. Kromě toho jsi se do toho páťáku probojovala, takže!
Jo, ty prázdniny jsou super no :D to se mi taky líbí :D

[2]: Vím, že máš pravdu. A děkuju! Jen je to prostě divný, víš co. Na druhou stranu se to poddat musí, není jiné cesty :D

[3]: Absolvent německé filologie zásadně nemusí pokračovat v doktorském studiu, naopak. Většina mých spolužáků pokračovat odmítla, protože to nepotřebují a nechtějí. Jenom tě musím zklamat - ani jeden  z nich neskončil v mekáči - pracují v zahraničních firmách, jelikož umí výborně německy, jako překladatelé, tlumočníci, jedna kamarádka je třeba na ambasádě ve Vídni, další kamarád zase v Lipsku na univerzitě dělá psycholingvistický výzkum... :) takže ne, nás se okurkový management opravdu netýká, promiň ;)

Jinak se co se týče české literatury, nevím, nestuduji, nemůžu tedy odpovědět na tvou otázku. Ale zajímalo by mě, jakým způsobem lidstvo spasí statistika, vyšší matematika nebo deskriptiva. Doufám, že vyřeší nejistotu společnosti, strach, uprchlickou krizi apod. ;)

Jinak děkuji za radu, otázku si klást nemusím, protože odpověď znám a právě proto jsem tam, kde jsem :) a článek určitě napíšu, jsem ráda, že se bavíš :) to je koneckonců cílem tohohle místa.

P.S. Nemusíš se omlouvat, tak se nám říká pořád ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama