Dotazníkujeme aneb Liebster Award

19. listopadu 2017 v 16:39 | Elwin Smaragdová |  Projekty
Lepší začátek po skoro dvou měsících ticha jsem si nemohla přát. Takže tímto děkuji drahé Marušce za nominaci, moc si jí vážím. A jelikož jsem pro každou srandu a každou řetězovou záležitost (relativně, e-maily nikomu nepřeposílám), tak se pojďme hned vrhnout na deset krásných otázek a k tomu nominovat pár dalších.


1. Jak vznikla přezdívka, kterou na blogu používáš?
Omylem. Omyly jsou krásná věc, vznikla díky nim řada úžasných věcí. Jestli k nim patří i mé blogové jméno, to je otázka. Každopádně se stalo, že jsem jednou, snad v sekundě nebo kdy, neudělala domácí úkol do němčiny a rychle ho opisovala o přestávce. Ve větě se vyskytlo typické německé jméno Erwin, ale když spěcháte, moc vám to nemyslí, což byl i můj případ, takže jsem se upsala a vznikla Elwin. Tak se mi to zalíbilo, že jsem si jméno zapamatovala. Smaragdová pak vznikla čirou náhodou, buď tentýž rok, nebo o rok později, o prázdninách. Tehdy jsem napsala svůj první "velký román" o čarodějce Elwin Smaragdové, která na mluvícím drakovi Drobkovi zachraňuje svět před svou do zimy zamilovanou matkou. Ano, přiznávám, vykradala jsem Tolkiena, Rowllingovou a další. Přiznávám se bez mučení.

2. Proč píšeš?
To by mě taky zajímalo, Maruško. Ale asi proto, že mě to baví. Vždycky jsem byla fascinovaná slovy, psacími stroji (tak jsem stará) a brky. Chtěla jsem napsat "velký román" už jako malé škvrně, takže možná tehdy se zrodila vášeň. Někdy píšu víc, někdy méně, ale pokaždé je to něco, k čemu se vracím s nadšením a neutuchajícím zápalem. Baví mě světu sdělovat, co si myslím. Baví mě představa, že se u mnou stvořených řádků někdo uculuje. Takže je v tom i dost egoismu. A spousty kroužících myšlenek v hlavě, které nedávají pokoj.

3. Co soudíš o moderním umění?
Od jakého data je konkrétně moderní umění? Protože moderna může být už... dobře, mlčím. Nevím, jsem zmatená. Vždycky na něj koukám a hledám v tom něco známého, něco, co by mi řeklo, proč. V tomhle jsem strašně klasická a obdivuju van Gogha, da Vinciho a díky skvělému semináři před pár lety jsem objevila kouzlo kubismu. Ale avantgarda mi moc neříká, expresionismus mám raději v literatuře a i tam jsem zmatená, když přijde ke slovu dada. Takže soudím, že je to pravděpodobně jediná možná cesta umění, jelikož v dnešní zmatené a uspěchané době si neumím představit, že by mohla vznikat "tradiční" umělecká díla, ale nevyhledávám.

4. Co děláš úplně nejraději, když máš volno?
Sakra, fakt musím vybrat jen jednu aktivitu? Tak já to spojím. Poslouchám hudbu a u toho kreslím nebo se pokouším o lettering. Stala se z toho za poslední rok výborná závislost, u které si nádherně odpočinu a nechám myšlenky, aby se zatoulaly, kam je jim libo. Někdy u toho vydržím i hodiny, jindy jsem za půl hodiny hotová a spokojená, že jsem si zase něco nového zkusila. Jediné, co mě štve je, že potřebuju předlohu, nejsem v kreslení natolik kreativní, abych si něco představila a následně to převedla na papír.

5. Při poslechu jaké hudby ti naskakuje husí kůže?
Soundtracky, dobře udělané soundtracky k oblíbeným komixům. Two steps from Hell, Thirty seconds to Mars. Obecně se dá říct, že jakákalov hudba, která si hraje s velkolepými tóny a zpěváci se sametovým hlasem zpívající o tom, co zažil každý z nás. Hudba, u které nemusím zavírat oči, abych mohla snít a zapomenout na svět kolem sebe :)

6. Co lze najít půvabného na listopadu?
Obrovskou spoustu věcí, milovnice léta :) Mlžná rána, která zahalí ošklivé město a udělají z něj snový obraz. Mlžný opar, skrz který prosvítají sluneční paprsky. Zlaté listí, které září na stromech. Jinovatka, která vypadá jako křehká krajka. První punč. První sněhové vločky. Okna vyzdobená světýlky, která září do tmy. Vánoční výzdoba ve městě (ale ne u nás, ta je tak tragická, že by si člověk neraději vydloubl oči lžičkou).

7. O čem dokážeš zapáleně rozprávět hodiny a hodiny?
Přijde na to. Momentálně je to Marvel a Thirty seconds to Mars. Ani jedno totiž neomrzí a o obém se dá plkat dlouho a neúnavně. Stačí jen najíst správné fanoušky. Ale pokud zrovna nemám jedno ze svých maniakálních období, tak je to stabilně E. T. A. Hoffmann a jeho fantazie, která je místy spíš nebezpečná. Taky výborný kafe, skvělej dort. Harry Potter a srovnávání jednotlivých dílů, nově taky Fantastická zvířata. O krásných herečkách a nádherných hercích. O zpěvácích se sametovým hlasem. A tak vůbec.

8. Co tě vždycky potěší?
Kafe, dobré silné kafe. A čokoláda, protože čokoláda je odpověď na všechny otázky světa. Dobrá hudba a splečnost skvělých lidí. Nový bloček či pero. Moje úchylka na papírnictví začíná být nebezpečná. Nová knížka, protože knížek není nikdy dost. Radost mi ale udělá i hodina, na které se mi podaří rozesmát studenty a donutit je, aby si se mnou povykládali, aby zkusili vejít na pole cizího jazyka a beze strachu vykládali. A samozřejmě, každé všední ráno mi dělá radost Ranní show na Evropě 2.

9. Jakou knihu si četla nejvíckrát?
Nejsem si jistá, jestli to byly první tři díly Harryho Pottera nebo Malý princ. Nebo možná Malé ženy. Harryho jsem četla mockrát, byl a stále je únikem do kouzelného světa, jehož součástí bych chtěla být. A pamatuju si, že první tři díly jsem dostala k narozeninám a nadšeně je hltala až do léta znovu a znovu. Malý princ je životní láska, od počátečního nepochopení přes prozření až k okouzlení, protože je to knížka, která má v sobě absolutně všechno. Napsaná nádherným jazykem (tedy přeložená, originál jsem bohužel nečetla), doplněná úchvatnými ilustracemi. A Malé ženy jsem si zamilovala později, mnohokrát se k nim vrátila a užívala si každou scénu, znovu nenáviděla Amy a fandila Jo.

10. Vyplňuješ ráda dotazníky o sobě? Proč?
Přijde na to. Pokud mají zajímavé otázky, tak moc ráda. Donutí mě totiž zamyslet se nad věcmi, které mě sice každodenně provází, ale nad kterými už člověk postupem času nepřemýšlí a bere je jako automatickou součást. Plus někdy mají zajímavé výsledky, třeba koho volit (pravda, to není úplně dotazník o mně). Takže takovéhle ano. Ale nemusím ten typ, kde jsou otázky předvídatelné, kdy autor očekává standardní odpověď, aby pasovala do průzkumu nebo tak něco. A vyplňovat tenhle byla sranda, moc děkuju.

Ještě jednou moc děkuji za nominaci, vážím si jí. A taky děkuji za boží otázky. Protože nevím, kolik lidí musím nominovat, vezmu jen 3 :)
Sugr, protože její básničky jsou poklad.
Ell-e, která sice vyplácne jeden článek za uherský rok, ale stojí vždycky za to.
Olivka, na kterou jsem nezapomněla, i když to tak možná vypadá.
A na závěr dávka trapnosti od Elwin:
1. Pokud bys mohl/a vybrat nějakou superschopnost, jaká by to byla a proč?
2. Co je tvým největším snem?
3. Na jaký film se nikdy nepodíváš podruhé? Proč?
4. Pokud bys lidstvo mohla na jeden jedný den něčeho zbavit/ něco mu dopřát, co by to bylo?
5. Čeho se nejvíc bojíš?
6. Kde bereš inspiraci?
7. Co ti spraví náladu?
8. Čím jsi chtěl/a být jako malý/malá?
9. Pokud by ses měl/a stát zvířetem, jaké by to bylo a proč?
10. Kafe nebo čaj?

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 sugr sugr | E-mail | Web | 19. listopadu 2017 v 18:12 | Reagovat

Jejda, jejda, však víš už 7 let, že na Dotazník aneb Liebster Award jsem nikdy nebyla a nechci to měnit, zlobíš se moc? ???
Moc si tvé osůbky vážím a moc ti děkuji za tvá hezká slova o mé tvorbě zde, ale neporuším co chci ponechat tak jak je doposud. ;-)

2 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 19. listopadu 2017 v 20:11 | Reagovat

Ó, tak to děkuji za nominaci a hezkej popisek a slibuju, že až naleznu odpovědi, co by mi nepřišly tak plytký, tak vyplácnu další článek. :D
Jinak otázky, cos dostala ty, jsou moc fajn a odpovědi bylo příjemný číst!

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 19. listopadu 2017 v 20:27 | Reagovat

Dobré odpovědi. Přišel jsem se podívat na "spoluřetězníka", abych se trochu naladil na vlastní odpovídání, a teď nevím, jak komentovat, abych si přečasně nevyplácl nějaký ten sporý nápad, který budu moct sám použít :-) Ale přece jen: Malý princ... Jak jsem jen mohl při přemýšlení na tuhle knížku zapomenout? :-)

4 olivka olivka | Web | 19. listopadu 2017 v 21:04 | Reagovat

Nominace mě těší! :-) Pokusím se zamyslet a vyplodit něco inteligentního; otázky to jsou věru zapeklité a odpověď teď vím jen u jedné :D

5 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 19. listopadu 2017 v 21:17 | Reagovat

Panejo, tu přezdívku jsem nečekala! Vypadá dokonale promyšleně :-D
Hmm... co je to lettering? :-D Ještě jsem to slovo nikdy neslyšela :-)
Milovnice léta, tak bych se úplně neoznačila. Dlouhé roky byl mým nejoblíbenějším měsícem právě listopad. Ale asi stárnu a v posledních pár letech jsem se už nebyla s těmihle starými emocemi moc schopná ztotožnit, tak pomalu ale jistě asi přecházím na léto :-D Ale mlhu miluju.
Krásné odpovědi, díky za ně, moc ráda jsem si početla :-)

6 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 20. listopadu 2017 v 17:33 | Reagovat

Super článek, Elwin. :) Gratuluji k přední straně. :)

7 Elwin Elwin | E-mail | Web | 26. listopadu 2017 v 18:03 | Reagovat

[1]: Nene, úplně jsem na to zapomněla, promiň, Sugr! Takže jakoby se stalo, ani bych nechtěla, abys něco dělala bez radosti :*

[2]: Jasný, tak se budu moc těšit. Chápeš, nominujme ty, kteří píšou málo a jejichž články prostě milujeme :D

[3]: "Spoluřetězník" mi trochu zavařil mozek. Nejdřív jsem četla "spolusoutěžník" a zarazila se, vždyť o nic nesoutěžíme. Napodruhé to dopadlo snad ještě hůř, objevila jsem "spoluřezníka". Třetí pokus klapl :D'

[4]: Mě potěší, když si najdeš čas :*

[5]: Jo, to tak bývá :D ale protože jsem ji v poslední době vysvětlovala vícekrát, měla jsem pocit, že víš, jak to bylo :D
Lettering... je falešná kaligrafie. V článku, který se pokusím teď vyplodit, bude odpověď v podobě fotografií :)
Já moc děkuji za skvělé otázky a za nominaci :*

[6]: Děkuju a děkuju. Měla jsem trochu šok, ale rozhodně příjemný!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama