Jebe vám, pojďte k nám!

7. ledna 2018 v 15:00 | Elwin Smaragdová |  Deníčkoidní věci
Do nového roku jsem si samozřejmě neodpustila několikero předsevzetí, že se jedno z nich týká blogu asi nepřekvapí. A abych nebyla zcela trapná, tak končí první týden nového roku, takže tady máme první článek, žejo. A protože je leden, náplň je víc než jasná.


Docela dobře si pamatuju, jak jsem se loni měla. Žádnej stres, žádný zkoušky, prostě pohodovej leden. Tak jsem si dala závazek, že bych mohla trochu zvýšit svoji aktivitu na katedře. Po roce nutno zkonstatovat, že se mi to povedlo na jedničku. Dostala jsem na starost knihovnu (juch juch), pomáhám už podrhé s překladatelskou soutěží pro středoškoláky a protože jsem nezeslonila organizaci první konference, počítá se se mnou u dalších dvou. Pravda, účast na poradách poklesla, zato učím v jazykovce a vůbec učím a baví mě to víc než loni.

Oproti loňskýmu lednu mám jednu zásadní stížnost, totiž na zkouškový. Že se budu po 7 letech trápit s učivem v češtině, to jsem úplně nečekala. Nechci, aby to znělo hloupě, ale prostě učit se česky nějak přestalo bejt jednodušší. Ono to je i možná tím, že věci jako "organizační formy výuky aneb frontální vyučování je vhodné pro nácvik výslovnosti" nejsou zrovna v top desítce nejzábavnějších informací, které si chcete narvat do hlavy. Nemluvě o tom, že číst špatně přeloženou knížku taky není dvakrát terno. Jenže když nemluvíte francouzsky, originál si těžko přečtete. Takže co? Takže se učím didaktiku a gramaticko-překladatslkou metodu vyučování (pecka největší, to byste nevěřili. A hlavně nezapomenout na Amose, žejo, ten je základ všeho. A zakončíme to v DDR, páč si to tam dávali nejvíc!). Ale jsou i horší věci na světě. Třeba Záhady experimentální psychologie, kdy se vám chce třískat hlavou do stolu. Nic proti psychologii, tenhle obor jsem vždycky tiše obdivovala, stejně jako všechny, kteří se v tom nějak orientují a dokáží svými znalostmi pomoct lidem, kteří si neví rady. A že nás je. Ale upřímně, tak nečeský konstrukce aby člověk pohledal. Nejvíc to samozřejmě pobaví v kapitole věnované jazyku. Kromě téhle perličky jsem přelouskala Emoční inteligenci, která byla asi nejlepší četbou na kolokvium. Několikrát přišel "aha-moment", takže už se některým věcem třeba nebudu divit. Jeden by nevěřil, jak ohromný vliv emoce mají. No a aby toho nebylo málo, tak i letos češtinka pro doktorandy se snad nejlepší vyučující na světě. Tak boží hodiny jsem už dlouho neměla. Největší sranda je, když člověk doběhne domů celej nadšenej, že umí shodu podmětu s přísudkem a vaše maminka zničí sálající nadšení, vždyť přece, PŘECE, ses to učila na základce, OMG! No jako jo, ale je to sranda, žejo. Letos to teda jsou jiný srandy, ale pořád je to s naší Boženkou boží.

A tak nějak se momentální dvoutýdenní šprtání začíná projevovat na psychice jisté doktorandky, kdybyste to nevěděli. Projevuje se to podivně, totiž psaním fanfikcí. Jeden by nevěřil, že v tak pokročilém věku se dají dělat takové hovadiny. A co je na tom všem nejhorší, jistá Leniios se tomu směje a onu podivnou mozkovou anomálii nesmírně podporuje. No, takže ona doktorandka půjde zašantročit další fanfikci mezi poznámky z experimentálky, aby měla jistá Leniios bžundu, až je bude číst.

A co vaše mentální poruchy? Dobrý?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 padesatka padesatka | E-mail | Web | 7. ledna 2018 v 15:40 | Reagovat

No, já u sebe diagnostikovala jenom počínající bulimii s tím, že zvracet je mi líto... :-)

2 sugr sugr | E-mail | Web | 7. ledna 2018 v 18:21 | Reagovat

Elwin přeji ti vše jen pěkné v tomto novém roce, drž se děvče, však ti půjde vše lehce tak jako tě tu znám sedm let!:-)

3 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 8. ledna 2018 v 17:37 | Reagovat

Shoda podmětu s přísudkem ze základy je jako nezapomenutelný moment v Marečku, podejte mi pero: "Trojka z češtiny? Ty neumíš česky?" :-D
A emoce? Jojo, ty řídí vlastně celé naše životy, ať už si to chceme přiznat, nebo ne. Knížka zní moc zajímavě :-) Od koho je?
Drž se a vydrž to! Určitě to zvládneš, vznikne z toho pár pěkných fanfikcí (Harry Potter, předpokládám?) a... no, možná si z toho i jednu, dvě zajímavé informace odneseš :-D

4 Elwin Elwin | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 20:16 | Reagovat

[1]: Tak aspoň že tak!

[2]: Děkuju, drahá Sugr, i tobě jen to nejlepší, spoustu inspirace :* a moc moc děkuju za důvěru.
P.S. Už taková doba to je???

[3]: Jako ale žejo? :D by se lidi divili, co všechno se dá doprasit a zeslonit :D
Kniha: Goleman, D. (1997). Emoční inteligence. Praha: Columbus. Nechci navádět, ale je na uloz.to :D
A fanfikce vznikají až moc rychle :D (výjimečně 30 seconds to Mars, ale Harry je nehynoucí zdroj inspirace, to je fakt). No a ty informace... určitě :D hlavní je, že můžu na studentech zkoušet didaktické teorie, žejo :D člověk si to pak zapamatuje jedna báseň :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama