Právo na kritiku

23. března 2018 v 20:27 | Elwin Smaragdová |  Deníčkoidní věci
Rozmohl se nám tu takový nešvar, přátelé. Myslím, že jste ho také zaregistrovali a jsem pevně přesvědčená o tom, že mnohým z vás z toho stoupá tlak do závratných výšin. Jde o tohle. Představte si, že si poslechnete novou písničku a nelíbí se vám, jako vůbec. Máte pocit, že vás kucí (holký) zradili a vůbec, celej svět je náhle špatně. A tak jim to napíšete do komentáře, aby věděli, co si o tom myslíte. Napíšete něco o tom, že je to divný a vlastně se vám to nelíbí a chybí vám staré dobré rockové časy. Reakce budou v zásadě dvojí - jedni s vámi budou souhlasit, druzí vám ovšem řeknou magickou formulu: "Když se ti to nelíbí, tak to neposlouchej a nekritizuj!" Aha!


Ta logika je doslova vražedná. Nemáte poslouchat nebo koukat na něco, co se vám nelíbí. Upřímně, to nikdo neděláme dobrovolně (nejste-li Mirka Spáčilová a nenutí-li vás koukat i na sci-fi a fantasy věci, pak jste dost v háji). V dobré víře jdeme na film, na který se z nějakého důvodu těšíme, a pak jsme zklamaní. Pustíme si novou písničku od oblíbené skupiny a zjistíme, že interpret se změnil natolik, že už to není náš šálek kávy. Proč bychom pak ale neměli právo napsat, co cítíme?

Je tu samozřejmě jedno sladké ale. Napsat, že je písnička s*ačka nebo že film nemá hlavu ani patu, to je rychlovka a vy si ulevíte. Akorát to je všem zúčastněným k ničemu. Jednak si z toho nikdo nic nevezme a druhak se z toho nedá poučit. Proč? Protože to není konstruktivní. Neříkáte, co vám vadí, neříkáte, co se vám líbilo víc. Jasně, taková hudba je hrozně subjektivní, ale napsat, že novej song je de... špatnej a kam se poděl rock, to je takové jako k ničemu. Ne že by vám nikdo nerozuměl, ale je to taková ta rýpoidní kritika. Taková ta, která nikomu nic nedá (kromě vašeho uvolnění). Něco jinýho je napsat, že se vám ta písnička nelíbí, protože polovina je rap, kterej nemusíte, zbytek je alektronická hudba a ani ta se vám nelíbí. Dobrý, to je zcela normální. A dokonce vám to zabere jen o minutu déle.


Posledním logickým zásekem jsou pak oponenti, kteří vás smetou ze stolu s tím, že když se vám to nelíbí, tak buďto to nemáte poslouchat (ale to předem fakt nevíte, žejo), nebo máte být zticha. Ehm, proč? Proč jako nemůžu napsat, že novej song je rap a elektronická hudba a já chci rock? Protože jsem jako zlá a nepřející? Prd. Stejně jako milovníci se mohou ve své sociální bublině utvrzovat v tom, že je ta písnička dokonalá, tak můžu i já napsat, že teda pro mě ne, sorry. Když tak koukám na sociální sítě a čtu komentáře k písničce, která mi od rána hraje ve smyčce a před několika hodinami přistála v mailu ke stažení, je mi smutno. Neříkám, že musíme nutně psát samé sluníčkové věci, ani omylem. Ale stačilo by jenom respektovat názory ostatních. 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 23. března 2018 v 21:02 | Reagovat

Nejsem fanynka přemíry gifů, vlastně jsem radši, když se nikam necpou, takže tohle bylo vyloženě pošušňání... :D
Ale jinak bohužel, tohle je rozšířené už hodně dlouho a štve mě to pořád. Ten přístup "když to nemůžeš pochválit, tak mlč" by měl skončit ve školce.

2 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 24. března 2018 v 12:03 | Reagovat

Chtělo by se mi napsat něco optimistického a plného naděje, ale nějak není co. Snad jen to, že komunikace se v anonymitě internetu už zvrhla tolik, že recept je jediný: nečíst to. Lidi už jsou tak nějak zvláštně přednaštvaní a připravení nechápat a smést všechny kolem, že to pak vypadá takhle ještě v tom lepším případě...
To je teda zase výron optimismu...

3 Bels Bels | E-mail | Web | 3. dubna 2018 v 9:11 | Reagovat

Úplně chápu tvé rozhořčení. Nevím jestli se to rozmohlo i ve světě, nebo jestli je to zase součást našeho čecháčství, ale už aby člověk raději ty komentáře nikde ani nečet. A ještě něco někde sám komentovat? No ježiš. :-D

4 Elwin Elwin | E-mail | Web | 3. dubna 2018 v 18:57 | Reagovat

[1]: Tyjo a víš, že jsem jich sem chtěla naházet víc? :D a potom jsem si řekla, že nebudu blbá a vyprdnu se na to. Tak ještě že tak :D
No právě to! A bují to jak houby po dešti...

[2]: Když ono se na to asi moc optimistického napsat nedá :D to je ten problém. Ale máš pravdu, anonymita je zlo.

[3]: Je to i světové, mám to právě i z instagramu a tumblru (nikdy jsem to slovo nenapsala, vůbec tam nejsem a nefunguju!). Takže bohužel, je to všude, nepomůžeš si :D

5 Helga Helga | Web | 3. dubna 2018 v 21:25 | Reagovat

mně to přijde hrozně sluníčkový tady v prostředí blog.cz, i když píšeš o hovně (teda ty ne, obrazně řečeno, třeba já celkem ráda píšu o hovně a to doslova), tak ti tu plácaj všichni po ramenou, páč se bojej, že bys jim pak šaškovala a mstila se na jejich blogu najde se jen pár odvážlivců, co si troufnou jít do kritiky, z toho většina kritiků se snaží ale jenom provokovat a pak se v tom člověk má vyznat, kdo to myslí upřímně a kdo provokuje k další diskuzi no..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama